fbpx

Jak dbać o nóż? - 8 prostych zasad pielęgnacji Twojego noża

Nóż to bardzo proste narzędzie, nie wymaga składania czy rozkręcania, dlatego też jego pielęgnacja również należy do łatwych czynności. Jak zatem dbać o nóż, by służył on przez wiele lat i nie stracił swego piękna? Wystarczy przestrzegać zaledwie kilku zasad. Omówię je szerzej w poniższym artykule. 

Polerowanie noża
1. Myj nóż pod bieżącą wodą

Noże należy myć pod bieżącą wodą, od razu po zakończeniu krojenia, za pomocą miękkiej gąbki i delikatnego detergentu (płynu do mycia naczyń lub mydła). W przypadku noży z drewnianą rękojeścią, warto unikać jej zamoczenia, zwłaszcza jeśli drewno nie było stabilizowane. Po umyciu nóż należy osuszyć, najlepiej wytrzeć go do sucha, nie zostawiać do obeschnięcia na suszarce. 

2. Nie myj noża w zmywarce

Warto podkreślić, jak NIE należy myć noży. Zmywarki niszczą zarówno ostrze, jak i rękojeść. Winowajcą są ostre środki myjące, które w połączeniu z bardzo gorącą wodą, prowadzą do utleniania się (korozji) stali nierdzewnej. W efekcie, głównie na krawędzi tnącej, pojawiają się mikrouszkodzenia, a z czasem widoczne ubytki i wyszczerbienia. Dodatkowo, w zmywarce nóż przez dłuższy czas pozostaje w wysokiej temperaturze, co na już zahartowaną stal działa negatywnie, powoduje jej mięknięcie. 

W przypadku drewnianych rękojeści, kontakt z wodą powoduje nasiąkanie drewna i jego pęcznienie, a schnięcie prowadzi do odkształceń i pękania drewna. W zmywarkach proces ten potęgują i przyspieszają, wyżej już wspomniane, ostre środki myjące, gdyż niszczą one strukturę drewna. Rękojeści wykonane z drewna stabilizowanego cechują się dużą odpornością na wilgoć, jednakże i one nie pozostaną obojętne na mycie w zmywarce. 

3. Używaj odpowiedniej deski do krojenia
Deski do krojenia

Pamiętaj, by używać odpowiedniej deski do krojenia. Odpowiedniej, to znaczy wykonanej z tworzywa, które jest bardziej miękkie niż stal, dzięki czemu to ono będzie się zużywać podczas krojenia, a nie nóż. Najlepiej sprawdzą się deski drewniane lub wykonane z tworzywa sztucznego. Należy unikać krojenia na deskach szklanych, ceramicznych lub marmurowych, te materiały są zazwyczaj twardsze od ostrza noża, będą więc powodować jego szybsze stępienie. 

4. Noża kuchennego używaj jedynie do krojenia żywności

Używanie noża zgodnie z jego przeznaczeniem to podstawa jego długowieczności. Noże kuchenne służą do krojenia żywności. Nie należy zatem kroić nimi kości (do tego służy jedynie jeden typ noża – tasak), a także zamrożonej żywności. Ponadto, noże nie służą do podważania wieczek słoików, otwierania puszek, dokręcania śrubek itp. 

5. Pamiętaj, by ostrzyć nóż

Nóż powinien być ostry. Krojenie ostrym nożem jest bezpieczniejsze, bo zmniejsza ryzyko ześlizgnięcia się ostrza z krojonego produktu na palce. Ponadto, tępy nóż w czasie krojenia wyciska z produktów więcej soków, a z nimi wytraca się sporo składników odżywczych. Dobrze jest nie dopuszczać do mocnego stępienia noża, lepiej ostrzyć nóż często, a za to mniej agresywnie. W domowych warunkach najłatwiej użyć do tego celu ostrzałek szczelinowych. 

Nóż ostry jak brzytwa
6. Dbaj o rękojeść

W zależności od materiału, z którego wykonana jest rękojeść, pielęgnacja będzie wyglądała inaczej. W przypadku drewnianych rękojeści należy unikać ich moczenia. Jeśli zostały wykonane z drewna niestabilizowanego, konieczna jest okresowa impregnacja olejem lnianym (zalecane z uwagi na kontakt noża z żywnością) lub impregnatem do drewna, w celu zabezpieczenia przed działaniem wody. Impregnacja to po prostu natarcie rękojeści olejem i pozostawienie do wchłonięcia. Jeśli rękojeść noża została wykonana z drewna stabilizowanego, tak jest w przypadku noży Rimagis, impregnacja nie jest konieczna, natomiast polecam ją wykonywać co jakiś czas, by rękojeść nabrała blasku. 

Impregnacja olejem lnianym
7. Przechowuj odpowiednio

Najlepiej przechowywać noże na listwie magnetycznej lub w specjalnym stojaku. Chowanie ich do szuflady wraz z innymi sztućcami czy narzędziami, grozi obijaniem się noży o inne przedmioty, a to może prowadzić do powstawania uszkodzeń i stępienia noża. 

8. Unikaj wysokich temperatur

Nie trzymaj noża w wysokiej temperaturze, np. przy ogniu. Może to zniweczyć efekty hartowania stali i negatywnie wpłynąć na jej właściwości. 

Komplet noży na desce magnetycznej
7. Przechowuj odpowiednio

Najlepiej przechowywać noże na listwie magnetycznej lub w specjalnym stojaku. Chowanie ich do szuflady wraz z innymi sztućcami czy narzędziami, grozi obijaniem się noży o inne przedmioty, a to może prowadzić do powstawania uszkodzeń i stępienia noża. 

Komplet noży na desce magnetycznej
8. Unikaj wysokich temperatur

Nie trzymaj noża w wysokiej temperaturze, np. przy ogniu. Może to zniweczyć efekty hartowania stali i negatywnie wpłynąć na jej właściwości. 

Jak widzisz, dbanie o nóż jest naprawdę proste. Na co dzień, wystarczy używać go zgodnie z przeznaczeniem, a po użyciu umyć pod bieżącą wodą i osuszyć. Co pewien czas należy go zaostrzyć i, w przypadku drewnianej rękojeści, zaimpregnować. Dzięki tym kilku czynnościom, Twój nóż posłuży Ci przez długie lata i nie straci na swojej atrakcyjności. 

© 2019 RIMAGIS. All Rights Reserved.